Kia Venga – wersje silnikowe i historia modelu

kia venga

Musiało upłynąć naprawdę sporo czasu, by Kia zaczęła być marką rozpoznawalną i szanowaną na całym świecie. Ostatnie lata w wykonaniu koreańskiego producenta są jednak naprawdę imponujące. Nowe modele, które szturmem podbijają Europę, naprawdę świeża i ciekawa stylistyka, nie zahaczająca co ważne o kicz, a także naprawdę dobre konstrukcje, które są wytrzymałe. No i silniki, które oferują całkiem dobre możliwości. Dzisiaj powiemy jednak o wyjątkowo ciekawym aucie, jakim jest Kia Venga. Jak wyglądał żywot tego modelu oraz jakie silniki mogliśmy w nim znaleźć?

Kia Venga – historia modelu

Samochody osobowe typu mikrowan były popularne jeszcze na początku XXI wieku, lecz z każdym rokiem ich pozycja była coraz słabsza. Ostatecznym gwoździem do trumny był wybuch rynku crossoverów oraz SUV-ów, który sprawił, iż tego typu auta stały się całkowicie niepraktycznymi i niemającymi zbyt wielu atutów konstrukcjami. Jeżeli jednak któryś model miał na siebie pomysł, był on w stanie przetrwać trochę dłużej niż reszta konkurencji. Takim samochodem bez wątpienia jest Kia Venga, której i tak ostatecznie nie udało się utrzymać przy życiu. Ale po kolei…

Premiera auta odbyła się latem 2009 roku i był on skierowany pod rynek europejski. Jak już zostało to wspomniane, samochód ten był mikrowanem, a dokładniej rzecz ujmując – mikrowanem segmentu B. Był on tworzony wyłącznie z myślą o rynku europejskim i miał on być alternatywą dla trochę większych mikrowanów, które przed modą na SUV-y były naprawdę często wybierane jako uniwersalne aut rodzinne.

Samochody z linii Venga były autami naprawdę małymi. Posiadały one kolejno 4068 mm długości, 1765 mm szerokości oraz 1600 mm wysokości. Nie są to więc największe gabaryty, lecz warto podkreślić fakt, iż Venga wyróżniała się w innych aspektach. Ważną osią promocji było na przykład zdobycie maksymalnej liczby pięciu gwiazdek w teście bezpieczeństwa NCAP, co jak na takie auto nie jest wcale rzeczą oczywistą.

Nie da się ukryć, iż już w dniu premiery Venga nie wyglądała najnowocześniej. Z tego też względu w 2014 roku doczekaliśmy się faceliftingu, który zmienił wiele w kwestii designu. W szczególności w oczy rzuca się nowy grill, który aktualnie jest znakiem rozpoznawczym marki.

Produkcja auta była stopniowo zamykana wraz ze spadkiem zainteresowania. Oficjalnie zakończono ją w 2019 roku, lecz pozostałe egzemplarze sprzedawane były jeszcze w roku 2020. To właśnie ten rok możemy opisać jako oficjalny koniec Kii Vengi. Trzeba przyznać, iż utrzymała się na rynku wyjątkowo długo jak na mikrowana.

Kia Venga – silniki

Takie auta osobowe, jak Kia Venga, często nie dysponują największymi ofertami silnikowymi. Choć rzecz jasna i tutaj rozpiska jednostek nie zajmie nam całej strony, wybór nie należy od razu do najmniejszych. Zacznijmy od liczącej więcej układów napędowych grupy silników wysokoprężnych. Mamy tutaj dwa rodzaje jednostek o pojemności 1.4 litra (75, 90 KM) oraz jeden silnik 1.6 o mocy 128 KM. W przypadku motorów napędzanych benzyną, możemy wybierać pomiędzy tym o pojemności 1.4 litra (90 KM) a jednostką o pojemności 1.6 litra (125 KM).

5/5 - (1 vote)